Zamarznięte rury wodociągowe — co robić?

Zamarznięte rury wodociągowe — co robić?

Przeważnie instalacje są dość dobrze chronione przed zamarznięciem, jednak lód w rurach wodociągowych może pojawić się z różnych przyczyn. Wówczas często wracamy do domu i okazuje się, że nie ma w nim wody. Wynika to z tego, że w instalacji na danym poziomie znalazła się blokada lodowa. Dowiedz się, w jaki sposób należy odmrażać rury.

Jak odmrozić rury?

Odmrażanie rur wodociągowych rozpoczynamy od działań samodzielnych. Podstawowym sposobem na odmrożenie rur i przywrócenie przepływu wody jest oczywiście podniesienie temperatury wewnątrz budynku. Można zrobić to przy pomocy grzejników, dmuchaw elektrycznych lub suszarek. Cena grzejników niskotemperaturowych nie jest wysoka, zatem przynajmniej jeden np. na nóżkach warto mieć zawsze w domu, nawet jeśli korzystamy z innej metody ogrzewania.

Do odmrażania rur nie powinno się wykorzystywać palników ani gorącej wody – zwłaszcza po to, by polewać zamarznięte rury. Nie wolno też uderzać w nie rozmaitymi przedmiotami, ponieważ jest to prosta droga do uszkodzenia rurociągu. Jeżeli chcesz odmrozić instalację, możesz skierować na nią podmuch z suszarki. Jeśli te czynności nie przyniosą rezultatów, będzie trzeba zdecydować się na profesjonalne odmrażanie rur wodociągowych.

Jak zapobiegać zamarzaniu wody w rurach?

Żeby odmrażanie rur wodociągowych nie było konieczne można jeszcze wcześniej zadbać o swoją instalację. Szukaj miejsc nieogrzewanych, przez które przechodzą rury oraz odpowiednio je zabezpiecz. Zdecyduj się także na izolowanie instalacji wodociągowej lub założenie specjalnych kabli grzewczych. Pierwsza z metod jest bardzo pomocna, ale nie zabezpiecza przed zamarznięciem w pełni. W sytuacji podbramkowej jedynie opóźni pojawienie się problemu. Chociaż wykorzystywanie kabli grzejnych wygląda drogo, jest znacznie tańsze, niż naprawa instalacji w przypadku jej poważniejszego zamarznięcia.

Instalacje wodne zawsze należy prowadzić poniżej poziomu przemarzania gruntu. Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody w rurach, może mieć miejsce wzrost ciśnienia i ich trwałe uszkodzenie. Dlatego też, żeby do tego nie dopuścić, nawet jeżeli jedziemy na urlop w zimie, najlepiej pozostawić w domu ogrzewanie na grzejniku nastawione na przynajmniej 16 stopni.

Najprostsze rozwiązanie – grzejniki!

Dla osób chcących dbać o temperaturę w swoim domu świetnym wyborem mogą być grzejniki niskotemperaturowe. Cena takiego rozwiązania nie jest duża, a ich nowoczesne wersje pozwalają na kontrolowanie temperatury w domu z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu, jeżeli w danym momencie pojawi się największy mróz, będzie można zdalnie podkręcić grzanie.

Dokładna cena grzejników niskotemperaturowych jest zależna od wybranego modelu, ale zwykle nawet w przypadku zdalnie sterowanych wariantów nie przekracza ona kilkuset złotych, co sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Takie grzejniki w swojej ofercie ma marka Termofol. Już dziś poznaj ich zalety i sprawdź, jak pomocne mogą być w odmrażaniu rur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 2 =