Styl retro w projektach wnętrz współczesnych mieszkań — polskie meble z lat 60 i 70 wracają do łask

Styl retro w projektach wnętrz współczesnych mieszkań — polskie meble z lat 60 i 70 wracają do łask

Chierowski, Hałas, Lis, Kruszewska to tylko niektóre nazwiska projektantów mebli z czasów PRL, które jeszcze z 10 lat temu były dla większości bezwartościowe, dziś uznawane są za kultowe i niezwykle cenne. Moda z lat 60-70 powraca i wzbogaca projekty wnętrz mieszkań, nadając im ponadczasowego klimatu. Co więcej, wiele współczesnych producentów mebli odświeża powstające w tamtych czasach projekty. Czym charakteryzuje się styl retro i dlaczego chętnie po niego sięgamy? Jakie meble stały się kultowymi ikonami tamtych czasów?

Projekty wnętrz w stylu retro

  • Styl retro – czym się charakteryzuje?
  • Jakie są najważniejsze motywy w projektach wnętrz mieszkań w stylu retro
  • Poznaj ikony polskiego designu lat 60 i 70

Czym charakteryzują się nowoczesne wnętrza w stylu retro?

Styl retro w aranżacji wnętrz nawiązuje do trendów wnętrzarskich, które panowały w niedalekiej przeszłości – latach 50, 60 i 70. Cechował się żywymi koloramigeometrycznymi wzorami i ciekawymi meblami polskich projektantów. To właśnie one stanowią najważniejszy element projektu wnętrza w tym stylu. Nie ma w tym nic dziwnego. Meble projektowane w latach 60-70 miały być dopasowane do często niedużych przestrzeni powstających mieszkaniach i łączyć wygodę z funkcjonalnością oraz ciekawym designem. Ich twórcy pomimo trudnych czasów, czerpali z najciekawszych wzorów z zachodu, między innymi Skandynawii. Dzięki temu powstające w tamtych czasach elementy wyposażenia cechowały się ponadczasowym stylem i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów.

Powstające współcześnie mieszkania w dużych miastach, również cechują się niedużym metrażem, a meble z czasów PRL idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. To jednak niejedyny powód, dla którego chętnie sięgamy po styl retro — żywe kolory i ciekawe dodatki, pozwalają na stworzenie ciekawego i oryginalnego wnętrza.

Projekty wnętrz mieszkań w stylu retro – najważniejsze motywy

Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w stylu retro? Na jakie elementy i motywy zwrócić uwagę? O czym pamiętać, przy aranżacji, by całość, nie trąciła myszką?

Ściany w stylu retro

Projektując nowoczesne wnętrze w stylu retro, trzeba pamiętać o równowadze form i kolorów. Dlatego ściany powinny mieć neutralne kolory – np. biel, delikatny beż lub szarości, które można wzbogacić o modne w tamtych czasach akcenty barwne np. żółty, pomarańczowy, czerwony czy butelkową zieleń. W tamtych czasach królowały kolorowe tapety w geometryczne lub roślinne wzory, które dziś mogą być doskonałym sposobem na wizualne podkreślenie np. strefy relaksu.

Podłogi w mieszkaniach w stylu lat 60-70

Najpopularniejszym sposobem wykończenia podłóg w tamtym okresie były drewniane parkiety układane w jodełkę lub wzór koszykowy. Właśnie takie podłogi najlepiej oddają charakter czasów PRL. Innym rozwiązaniem są drewniane deski podłogowe w różnym kolorze drewna.

W łazience lub kuchni, czyli pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć i łatwo się brudzi, warto wybrać gładkie płytki podłogowe np. w czarno-białą szachownicę lub kolorowe kafelki w geometryczne wzory.

Dekoracje i dodatki do wnętrz w stylu retro

Wybór elementów dekoracyjnych i dodatków w stylu retro nie może być przypadkowy. Wnętrze można wzbogacić o takie elementy, jak:

  • Stojące i wiszące kwietniki;
  • Plakaty i grafiki nawiązujące do stylu PRL;
  • Stylizowane lampy stojące
  • Wzorzyste i kolorowe dywany.

Elementami dekoracji wnętrza pochodzącymi z tamtego okresu, które również cieszę się coraz większą popularnością, jest szkło dekoracyjne i użytkowe, produkowane w polskich hutach w czasach PRL. Szkło takich projektantów jak Horbowy, Drostowie, Sadowski, czy Słuczan-Orkusz cieszy się ogromną popularnością i stanowi ciekawy element dopełniający aranżację.

Nowoczesne projekty wnętrz mieszkań, opracowywane przez biuro projektowania i realizacji wnętrz KODO łączą styl retro ze współczesnymi akcentami, dzięki czemu przestrzeń nie przytłacza, a jednocześnie cechuje się niepowtarzalnym klimatem. Jeśli marzysz o takim wnętrzu, ale nie masz wiedzy i doświadczenia w projektowaniu, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych architektów.

Ikony polskiego designu – poznaj najciekawsze meble z lat 60 i 70

Tak, jak zostało wspomniane na początku, jednym z najważniejszych elementów stylu retro są meble. Największą popularnością cieszą się oryginalne meble z czasów PRL takie jak fotele, krzesła, czy regały. Niektóre z nich stały się ikonami stylu tamtych czasów, cieszą się ogromną popularności i można nawet znaleźć je na wystawie muzealnej w Warszawie. Oto kilka perełek designu z lat 60-70:

Fotel 366 Józefa Mariana Chierowskiego — to jeden z najlepiej rozpoznawalnych mebli z czasów PRL. Był produkowany przez 20 lat i cieszył się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, te dość nieduże fotele mają ciekawy design i są niezwykle wygodne. Dziś oryginalne modele po renowacji osiągają cenę kilku tysięcy złotych.

Krzesło typ 200 – 190 profesora Rajmunda Hałasa – były produkowane od około 1966 roku. Są proste i zarazem eleganckie, a jednocześnie bardzo wygodne.

Regał modułowy prof. Hałasa to kolejna ikona czasów PRL zaprojektowana w latach 60. Świetne proporcje, ciekawe połączenie kolorów i praktyczność mebla to cechy, dzięki którym zyskał ogromną popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =