Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Dbałość o zdrowie stref intymnych jest szczególnie ważne, by przeciwdziałać infekcjom bakteryjnym, wirusowym, czy grzybiczym. Należy pamiętać, nie tylko o higienie, lecz także badaniach kontrolnych oraz szybkiej interwencji lekarskiej w przypadku niepokojących objawów. Większość infekcji można leczyć, stosując leki miejscowo lub doustnie, niektóre jednak choroby wymagają interwencji ginekologa. Zapalenie gruczołu Bartholina, kłykciny kończyste, czy polip szyjki macicy to najczęstsze zaburzenia stref intymnych wymagające leczenia zabiegowego.
Problemy kobiecych stref intymnych
- Co to jest gruczoł Bartholina?
- Zapalenie gruczołu Bartholina
- Polip szyjki macicy – przyczyny powstawania i objawy
- Diagnostyka i leczenie polipa szyjki macicy
- Kłykciny kończyste – czym się charakteryzują?
- Badania i metody leczenia
Gruczoł Bartholina – budowa i funkcje
Gruczoł Bartholina – to gruczoł przedsionkowy większy, ma grudkowaty kształt i jest położony symetrycznie w obrębie warg sromowych. Jego główną funkcją jest wydzielanie śluzu, który jest wyprowadzany kanalikami na ścinkach bocznych przy wejściu do pochwy. Śluz nawilża i chroni okolice sromu i pochwy, szczególnie podczas pobudzenia seksualnego, co zwiększa komfort podczas stosunku.
Zapalenie Bartholina — przyczyny, objawy i leczenie
W niektórych przypadkach może dojść do zatkania wąskiego kanalika gruczołu i powstania torbieli. Choć sama torbiel nie jest bolesna, problem pojawia się w sytuacji, gdy dojdzie do infekcji. Rozwija się stan zapalny, zaczyna gromadzić się ropa i powodować ból.
Charakterystycznymi objawami torbieli gruczołu Bartholina jest:
- ból w okolicach intymnych,
- osłabienie,
- podwyższona temperatura, świadcząca o zakażaniu.
W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z ginekologiem i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Torbiel Bartholina leczy się poprzez wykonanie zabiegu nacięcia ropnia i oczyszczeniu, a następnie zszyciu. We wrocławskim Centrum Medycznym DCG cała procedura wykonywana jest ambulatoryjnie w krótkiej sedacji.
Polip szyjki macicy – kiedy powstaje i jakie daje objawy?
Polip szyjki macicy to zmiana powstająca najczęściej na skutek nadmiernego rozrostu tkanki nabłonkowej. W większości przypadków polipy szyjki macicy nie dają żadnych objawów i są przypadkowo wykrywane podczas rutynowych badań ginekologicznych. Jednak w niektórych sytuacjach mogą być przyczyną:
- krwawień międzyokresowych,
- plamień,
- upławów,
- bólu lub dyskomfort podczas stosunku.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów lub podejrzenia polipa szyjki macicy ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Diagnostyka i leczenie polipa szyjki macicy
Diagnostyka polipa szyjki macicy polega na przeprowadzeniu dokładnego badania ginekologicznego, w tym badania cytologicznego (Pap-test) oraz kolposkopii. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest usunięcie zewnętrznej warty polipa oraz przeprowadzenie łyżeczkowania kanału szyjki macicy. Pobrany materiał może zostać przekazany do badania histopatologicznego. W większości przypadków jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, przeprowadzany przez lekarza ginekologa.
Kłykciny kończyste – przyczyny i objawy
Kłykciny kończyste powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest najpowszechniejszą chorobą weneryczną. Przenoszony jest głównie drogą płciową, ale źródłem zakażenia mogą być także: krew, płyny ustrojowe oraz kontakt ze skórą. Kłykciny kończyste występują zazwyczaj w okolicy narządów płciowych oraz odbytu, czasem także jamy ustnej, gardła. Są to małe różowe lub szare narośla skórne, które mogą tworzyć grupy lub pojedyncze zmiany. Często są bezbolesne, ale mogą powodować dyskomfort lub swędzenie. HPV jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy oraz nowotworów prącia, czy sromu, dlatego diagnostyka i leczenie są niezwykle ważne.
Kłykciny kończyste – metody diagnozowania i leczenia
Diagnoza kłykcin kończystych zazwyczaj opiera się na badaniu fizykalnym oraz wizualnej ocenie zmian przez ginekologa. Czasami może być konieczne przeprowadzenie testów diagnostycznych, takich jak cytologia, kolposkopia czy badanie histopatologiczne pobranych próbek.
Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji, rozmiaru i liczby zmian. Najczęściej stosowane leczenie to: krioterapia, elektrokoagulacja, czy laseroterapia.
Istotne jest również monitorowanie i kontrola po leczeniu, ponieważ kłykciny kończyste mogą nawracać.