Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Choruje na nią około 380 milionów ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważne zagrożenie zdrowotne. Choroba kojarzona przede wszystkim z palaczami tytoniu, może być wywołana także innymi czynnikami środowiskowymi. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest POChP.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – co trzeba o niej wiedzieć?
POChP to choroba układu oddechowego, która prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Skutkiem tego jest chroniczne niedotlenienie organizmu, stopniowe pogorszenie kondycji, a w zaawansowanym stadium nawet inwalidztwo.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dziś klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na wszystkie funkcje życiowe – w tym układ sercowo-naczyniowy. Może współwystępować z innymi chorobami, jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Więcej o tym, co to jest POChP, dowiesz się ze strony internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.
Co wywołuje POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym. Prowadzi do tego długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym m.in. pyły, gazy oraz dym tytoniowy.
Za główną przyczynę POChP nadal uważa się palenie wyrobów tytoniowych. Każda osoba, która pali lub paliła (również biernie) i ma powyżej 40 lat, znajduje się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Ważnym czynnikiem mogącym wywoływać POChP jest zanieczyszczone powietrze. Wdychanie związków chemicznych, w tym o działaniu toksycznym, a także pyłów zawieszonych, może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, włącznie z POChP.
Wspomnijmy również o czynnikach środowiskowych występujących w niektórych profesjach. Można tutaj wymienić m.in. górników, hutników, rolników, operatorów maszyn, metalurgów, budowlańców, sprzątaczki, kosmetyczki czy mechaników samochodowych.
Objawy POChP
Jednym z największych wyzwań stojących przed medycyną jest diagnozowanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc na możliwie jak najwcześniejszym etapie, co zwiększa szansę podjęcia skutecznego leczenia.
Specyfiką POChP jest jednak to, że choroba może przez długi czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. To powoduje, że wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy choroby uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie i nie da się ich dłużej bagatelizować.
Najczęstszymi objawami, które mogą sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, są:
- Przewlekły kaszel – w przebiegu POChP można zaobserwować długotrwały kaszel, niemający charakteru napadowego i nasilający się pod wpływem czynników drażniących (m.in. dym papierosowy czy kurz);
- Duszność– obserwowana zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej;
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy – należy pilnie zgłosić się do lekarza;
- Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja po wysiłku, brak sił do uprawiania sportu, z czasem także męczenie się przy wykonywaniu podstawowych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku etc.;
Podejrzewasz POChP? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Wiedząc, co to jest POChP, możesz ocenić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka tej choroby. Obserwując u siebie opisane objawy nie zrzucaj ich na karb przeziębienia czy palenia wyrobów tytoniowych (np. tzw. kaszel palacza). Zawsze warto to skonsultować z lekarzem POZ.
Lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie Cię do poradni pulmonologicznej. Jeśli tak, to dalsza diagnostyka w kierunku ewentualnej Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc będzie prowadzona pod nadzorem lekarza pulmonologa.
Na koniec dodajmy, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć – prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Nadrzędnym celem terapii jest złagodzenie objawów choroby, co może dać chorej osobie szansę na zachowanie aktywności i samodzielności oraz utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.