8 najczęstszych pytań i odpowiedzi o winiety

8 najczęstszych pytań i odpowiedzi o winiety

Jeśli podróżujesz samochodem do wybranych krajów Europy, musisz pamiętać o tym, by zawczasu uiścić opłatę za korzystanie z dróg publicznych na terenie danego państwa. Dokument, który to potwierdza, nazywa się winietą. O co najczęściej pytają osoby zainteresowane tym tematem? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego!

  1. Do jakich krajów wymagane są winiety? W tych, w których zostały zniesione tradycyjne bramki na autostradach, w celu ułatwienia poruszania się po drogach publicznych, czyli w Austrii, Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, w Bułgarii i Szwajcarii.
  2. Dla jakich pojazdów należy mieć certyfikat? Ten dokument obowiązuje dla wszystkich pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, czy też z przyczepkami. Nie muszą go mieć jedynie motocykle.
  3. Na jaki okres można go wykupić? Jeśli chodzi o winietki, Europa jest zróżnicowana pod względem czasu trwania winiet w zależności od konkretnego kraju. Na przykład w Szwajcarii można je kupić tylko na rok. Z kolei winiety na Słowację online możesz kupić na minimum 10 dni, a maksymalnie na 365.
  4. Czy ten dokument wymaga logowania na stronie? Nie trzeba się rejestrować ani logować – proces zakupu certyfikatu jest bardzo prostych i intuicyjny, wymaga jedynie podania danych pojazdu, na który ma on zostać wystawiony.
  5. Czy można zmienić numer rejestracyjny na dokumencie? W momencie, gdy zostanie już wydana winieta, nie ma możliwości zmiany danych na niej. Na drugi samochód trzeba wykupić osobną.
  6. Kiedy trzeba wykupić winiety na Słowację online? Można to zrobić tak naprawdę już przed samym wjazdem na autostradę, ponieważ otrzymuje się ją natychmiast po opłaceniu. Lepiej jednak dać sobie margines bezpieczeństwa i zadbać o to odpowiednio wcześniej.
  7. Czy trzeba je wydrukować i trzymać w samochodzie? Nie, możesz mieć przy sobie jedynie otrzymany na e-mail PDF, który okażesz w razie kontroli drogowej.
  8. Na jakich drogach obowiązują winiety? Na wszystkich płatnych autostradach i drogach ekspresowych oznaczonych literą D. Jeśli wybierasz się w podróż na przykład do Austrii, musisz pamiętać, że przejeżdżając przez Czechy lub Słowację powinieneś wykupić winiety również dla tych krajów, ponieważ będziesz korzystał z ich infrastruktury.

Dlaczego warto pamiętać o winietach?

Zlikwidowanie w wielu miejscach bramek na autostradach poprawiło jakość przejazdu, gdyż nie trzeba się zatrzymywać i stać w kolejkach, co oznacza sprawniejszą podróż. Jeśli chodzi o winiety, Europa wymaga korzystania z nich w wielu krajach, takich jak Słowacja, Austria czy Bułgaria, które są częstym kierunkiem wakacyjnych wojaży. Za brak tego dokumentu może Cię czekać po powrocie do kraju kara pieniężna, dlatego lepiej o tym pamiętać i nie narażać się na dodatkowe wydatki.

Podróżuj sprawnie z e-winietami!

Dziś bardzo wiele spraw możesz załatwić online, co jest niezwykle wygodne. Również przed planowanym wyjazdem do jednego z europejskich krajów, zadbaj o wszelkie formalności, jakie mogą Cię tam spotkać. Zakup winiety jest jedną z nich. Wykup ją w formie elektronicznej – to zajmie maksymalnie kilka minut, a pozwoli Ci przez określony czas swobodnie podróżować po wybranym państwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =